5 (100%) 1 vote

Ľudí odjakživa lákali vzdialené svety. Bez tejto prirodzenej vlastnosti by sme len ťažko objavili všetky zákutia našej planéty a už vôbec by sme neobracali svoje pohľady k nočnej oblohe a nerozmýšľali, čo všetko sa skrýva v tej nekonečnej hĺbke.

Aký je rozdiel medzi ďalekohľadom a teleskopom? Alebo ide len o hranie sa so slovíčkami?

Okrem toho nás táto túžba doviedla aj k mnohým objavom na poli optiky. A tak vznikli ďalekohľady, či teleskopy. Tieto dva pojmy sa používajú rôzne, ale najčastejšie rozdelenie (aspoň v našom jazyku) hovorí o ďalekohľadoch ako o prenosných pozorovacích prístrojoch, ktoré slúžia na „pozemné“ pozorovanie. Používame ich zväčša v prírode na sledovanie divej zveri, či na pozorovanie okolia, napríklad z rozhľadní.

Pod pojmom teleskop si naopak predstavíme prístroj, ktorý nie je určený na nosenie, ale mal by mať svoje pevné miesto a môžeme ním pozorovať objekty vo vesmíre, čiže akýsi astronomický ďalekohľad. Niekto bude možno proti takémuto rozdeleniu namietať, ale v bežnej praxi, respektíve medzi laickou verejnosťou u nás, sa tieto dva pojmy používajú najviac práve takýmto spôsobom.

Každé vylepšenie prinieslo nové a nové poznatky

Účel je však rovnaký. Priblížiť nám viac, či menej vzdialené objekty. Kde to všetko začalo? Aká je história ďalekohľadov (alebo teleskopov)?

Prvý ďalekohľad si dal v roku 1608 patentovať holandský optik Hans Lippershey. Už o rok neskôr jeho poznatky využilo jedno známejšie meno, Galileo Galilei. So zdokonaleným ďalekohľadom objavil tento taliansky vedec množstvo nepoznaného. Pre príklad uveďme napríklad škvrny na povrchu Slnka, či mesiace Jupitera.

Práve 4 najväčšie mesiace tejto najväčšej planéty slnečnej sústavy, menovite Io, Europa, Ganymedes a Callisto, nesú v súčasnosti súhrnné označenie ako Galileove mesiace. Tieto mená navrhol v roku 1614 nemecký astronóm Simon Marius na podnet svojho krajana, Johannesa Keplera.

A práve Kepler bol tým, kto ďalekohľad ďalej zdokonalil. V 18. a 19. storočí potom nasledoval ďalší rozvoj astronomických ďalekohľadov, či teleskopov. Nazvite si tieto prístroje ako chcete, hlavné je, že vám pomôžu k tomu, k čomu boli určené. A tým je spoznávanie vzdialeného.

Zdroj obrázka:

Autor: AstroStar / Shutterstock.com