5 (100%) 1 vote

Aj keď mobilné telefóny sa už nevyvíjajú tak rýchlo ako pred niekoľkými rokmi, stále patria medzi najrýchlejšie sa meniacu elektroniku. O tom svedčí aj to množstvo mobilov, ktoré končia na skládkach nie preto, že by už doslúžili, ale preto, že majiteľ ten svoj telefón nahradil novším modelom, ktorý má opäť o trochu viac megapixelov, či o kúsok rýchlejší procesor.

Prišli výrobcovia mobilov v poslednej dobe s niečím naozaj novým?

Takéto drobné zmeny častokrát reálne ani nepocítite, ale marketing je marketing a na veľa ľudí to zjavne funguje. Stále však občas príde do sveta mobilov novinka, ktorá nie je len vylepšením už existujúcej technológie, ale môžeme ju považovať za naozaj niečo nové.

Jedna z takýchto celkom nedávnych zmien, ktorá je zatiaľ záležitosťou skôr drahších mobilov, je takzvaná eSIM. O čo ide? V podstate by sa dalo povedať, že s podporou tejto technológie stačí Dual SIM mobilom len jeden slot na SIM kartu a aj tak môžete mať dve čísla. A je jedno, či to budú čísla od rovnakého operátora, napríklad pri súkromných a služobných číslach, alebo pôjde o rôznych operátorov.

Zabudnite na plastové SIM karty, ktoré sa ľahko stratia, či poškodia

Čo to teda tá eSIM je? Je to technológia, vďaka ktorej môžu moderné mobilné telefóny využívať takpovediac virtuálnu SIM kartu. Princíp je jednoduchý. U operátora nedostanete fyzickú SIM kartu, ale QR kód, ktorý jednoducho naskenujete do svojho mobilu, ktorý funkciu eSIM podporuje.

A to je všetko. Môžete volať, posielať správy, využívať dáta, skrátka funkcionalita zostáva rovnaká ako pri „klasickej“ SIM karte. Okrem toho nie ste pri množstve takýchto eSIM kariet v jednom zariadení limitovaný fyzickými slotmi na SIM karty, ale ak to zariadenie umožňuje, môžete mať súčasne v telefóne nahratých viac eSIM kariet. Aktívna však pochopiteľne môže byť naraz iba jedna.

Zdroj obrázka:

Autor: Fit Ztudio / Shutterstock.com